Cihan Eken Blog

BETA – Bu site henüz yapım aşamasındadır.

Yoast SEO WordPress Eklentisi Dev Kurulum ve Kullanım Ayarları Rehberi

Bu rehberde Yoast SEO eklentisinin WordPress üzerindeki tüm kurulum ve kullanım ayarlarını detaylı ve açıklamalı bir şekilde inceleyeceğiz.

Yoast SEO, eklentisi WordPress ve Drupal gibi hazır CMS’lerde web sitesinin arama motorları için gerekli olan ayarları ve optimizsayonları yapmayı kolaylaştıran bir SEO eklentisidir.

 

Yoast SEO Kurulum Adımları

Yoast eklentisini kurmak için “WordPress Admin Paneli” kısmına gidiyoruz ve burada sağ taraftaki side bar kısmından “Eklentiler” sekmesine tıklıyoruz ardından “Yeni Ekle” kısmına gelip arama kutusuna “Yoast SEO” yazıyoruz ve ilk sıradaki eklentiyi sitemize “Hemen Yükle” butonuna tıklayarak yüklüyoruz ve yüklemenin ardından “Etkinleştir” botun’una tıklayarak Yoast SEO eklentisini aktif hale getiriyoruz.

Yoast-SEO-Kurulumu

 

Yoast SEO Yapılandırma Ayarları

WordPress sitemize yükleyip, aktif hale getirdiğimiz Yoast SEO eklentisinin ayarlarını yapmak için “WordPress Yönetici Paneli” kısmından sağ taraftaki side bar da yerini almış olan SEO sekmesine tıklıyoruz. Bu sekme altında;

  • Dashboard
  • Arama Konsolu
  • Premium

sayfaları bulunmaktadır. Bu sayfaları sırası ile inceleyelim o halde.

 

Dashboard Sayfasındaki Ayarlar

yoast-seo-dashboard-sayfasindaki-ayarlar-sekmesi

Yukarıda gördüğünüz üzere bu sayfada bir kaç sekme bulunmakta.

Dashboard sayfasında bizlere eklenti ve site hakkında bildirimler bulunmakta.

Genel kısmında ise ayarları sıfırlama, yapılandırma aracı vs. gibi bölümler bulunmakta.

Features (Özellikler) sayfasında ise Yoast SEO eklentisinin önemli özelliklerini açıp/kapatma bölümleri bulunmakta.

Your info sayfası ise kendiniz ve siteniz hakkında başlıca bilgiler gireceğiniz alanlar bulunmakta.

Webmaster tools sayfasında ise Google Search Console doğrulama kodunu ekleyebileceğimiz alan bulunmakta.

Güvenlik sayfasında ise Yoast SEO eklentisinin gelişmiş bir takım ayarlarını göster/gizle seçimini yapabiliyorsunuz.

Ben sadece işimiz olan alanları anlatacağım, misal “Dashboard” sayfasında yapacağımız bir işlem yok bu yüzden burayı es geçiyorum.

 

Features (Özellikler) Sayfası

İlk işimiz “Features” kısmıyla, bu sayfayı açıyoruz ve aşağıdaki görselde işaretlenilen ayarları yapıyoruz. Bu ayarların açıklamalarını görselin altında yapacağım bu sayede isterseniz her hangi bir ayarı siz kendinize göre düzenleye bilirsiniz.

 

Yoast-SEO-Features-Sayfa-ayarlari

 

Readability analysis

Okunabilirlik analizi özelliğini aktif etmeniz durumunda, içeriklerinizi oluştururken içeriğinizin çeşitli kriterlere göre ne kadar kaliteli olduğu bilgisini gösterir. Kırmızı, Turuncu ve Yeşil bildirim renklerine sahiptir. Aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

yoast-seo-readability-analiz

 

Keyword analysis

Kelime Analizi özelliğini aktif atmeniz durumunda yukarıdaki özelliğe benzer şekilde içerikleriniz de kelime analizi yapılmakta ve bunun durumu görüntülenmektedir. Aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

kelime-analizi-yoast-seo

 

Advanced settings pages

Gelişmiş Ayar Sayfalarını aktif etmenizi sağlar, örnek olarak site haritası, meta başlık ve açıklama, Sosyal vs. gibi ayar sayfaları aktif hale gelir.

gelismis-ayar-sayfalari-yoast-seo

 

Ryte

Litvanya dilinde Sabah anlamına gelmektedir. Bu özellik her sabah sitenizin arama motorları tarafından dizine eklenip eklenmediğini denetleyen bir özellik. Şuan pek sağlıklı çalıştığını düşünmüyorum bu nedenle bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Yada isterseniz aktif hale getirin. Kritik bir işlev değildir.

 

Admin bar menu

Admin bar menü özelliği adından da anlayacağınız üzere sitemizin üst kısmında giriş yapmış kullanıcılara gösterilen Admin barına Yoast SEO eklentisinin araç sekmesini ekliyor.

admin-bar-yoast-seo.png

 

Cornerstone content

Türkçe karşılığı olarak aslında “Köşe Taşı” anlamına gelen fakat benim “Temel Taşı” olarak kullandığım bir terim. Bu özellik içeriklerinizi oluşturduğunuz alanda bir seçenek sunacaktır. Bu seçeneği işaretletlediğiniz önemli yazılarınızın kaydını tutar. Biraz komplike bir özellik bu özelliği tam olarak anlatmak ayrı bir içerik konusunu kaplar bu nedenle çok detaya girmiyorum. Kısacası sitenizdeki en önemli saydığınız konuları, konusu ile ilgili tüm bilgileri eksiksiz içerdiğini düşündüğünüz, sitenizin olmazsa olmaz temelini oluşturan içerikleri işaretleyerek bunlar hakkında bir takım istatistik ve yönetim özelliği sunar.

temeltasi-yoast-seo

 

Text link counter

Bu özellik tüm konularınız içerisindeki dahili bağlantıları tarar ve bu bağlantıları yönetmenizi sağlar. Örneğin hangi yazılarınız arasında bir birlerine bağlantı verdiğinizi bu sayede takip edebilir, bağlantı vermediğiniz yazıları tespit ederek tekrar gözden geçirip, gerekiyorsa bağlantı verebilirsiniz. Unutmayın ki site içi bağlantılar SEO açısından oldukça önemli bir etkendir ve her zaman söylediğim gibi, site içi bağlantılarınız bir nevi örümcek ağı gibi olmalı ve tüm sitenizi sarmalı. Bu özelliği aktif hale getirdikten sonra “Dashboard” sayfasındaki “Genel” sekmesine giderek tarama işlemini başlatmalısınız.

text-link-counter-yoast-seo

 

Your İnfo Sayfası

 

Bu sayfa yukarıda da bahsettiğim gibi sizin ve sitenizin hakkında temel bir takım bilgileri girmeniz gereken alanlar içermekte. Bu alanlara girdiğiniz değerler og meta etiketleri olarak arama motorları tarafından okunmaktadır. Bu alan hakkında sanıyorum ki çok fazla bir açıklama gerekmiyor zaten oldukça açık bir şekilde belirtilmiş.

your-info-sayfasi-yoast-seo.png

 

Dashboard sayfasında anlatacaklarım bu kadar, diğer ayarları varsayılan bırakabilirsiniz. Kritik ayarlar bulunmamaktadır.

 

Başlıklar & metalar – Yoast SEO

Yine yukarıda olduğu gibi sadece düzenlememiz gereken önemli kısımları anlatacağım. Bu bölümden sitenizin, sayfalarınızın, içeriklerinizin, kategorilerinizin vs. meta başlık ve meta açıklama şablonlarını düzenleyebilirsiniz.

Bu şablonları düzenlediğinizde oluşturacağınız tüm içerikler bu şablonlara göre başlık ve açıklama alacaklardır. Ek olarak belirteyim, bir yazıya özel meta başlık ve açıklama girmek isterseniz bunu yazı düzenleme sayfasındaki Yoast SEO kutusundan manüel olarak ayarlayabilirsiniz.

Anasayfa Metaları

Bu sayfada ana sayfanızın arama sonuçlarında görünecek ve arama motorları tarafından okunacak olan meta başlık ve meta açıklamasını belirleyebilirsiniz. Bu bölümlerde Yoast SEO eklentisinin dahili değişkenlerini kullanabileceğiniz gibi kendiniz de bu alanları doldurabilirsiniz.

baslik-metalar-yoast-seo-wordpress

Yukarıda gördüğünüz üzere “Başlık Şablonu” kısmında yani başlık metası kısmında dahili Yoast SEO değişkenleri kullanılmış. Bu değişkenleri biraz açıklayalım o halde.

%%sitename%% değişkeni WordPress ayarlarında belirlediğiniz site adınızı gösterecektir.

%%page%% değişkeni sayfa numarasını gösterecektir. Eğer tek sayfa var ise hiç bir şey göstermez. Birden fazla sayfa mevcut ise 2/4 gibi sayfa numarasını gösterir.

%%sep%% değişkeni Genel sayfasında ayarlamış olduğunuz başlık ayracını gösterir, varsayılan olarak tire (-) işareti gösterilir.

%%sitedesc%% değişkeni WordPress ayarlarında belirlediğiniz site sloganını gösterir.

Örnek: Cihan Eken Blog – İlgi alanlarım ile ilgili içerikleri paylaştığım blogum

Bu alanı isterseniz manüel olarak da yazabilirsiniz isteğinize göre. Fakat şuna dikkat edin burada yazacağınız bilgiler sitenizin ana sayfasının arama sonuçlarındaki bilgilerini belirler.

 

Yazı Tipleri Metaları

Yazı tipleri sayfasında ise yazıların, sayfaların ve ortam sayfalarının meta başlık ve açıklamalarını belirlemenizi sağlayacak alanlar bulunmaktadır. Ayrıca bu tiplerin index almasını yada almamasını belirleyebilirsiniz. Buradaki başlık kısmını varsayılan olarak kullanabilirsiniz. Açıklama kısmını ise eğer yazılarınıza yada sayfalarınıza her biri için özel açıklama girecekseniz buraları boş bırakarak, ilgili yazı yada sayfayı düzenleme yaparken alt kısımda bulunan Yoast SEO kutusundan düzenleyebilirsiniz.

basliklar-metalar-yazi-tipleri.png

 

Yukarıdaki resmi açıklayalım.

Yazı bölümünde tüm yazılarınız için otomatik başlıklar belirlemek için başlık şablonunu varsayılan olarak bırakınız yok eğer değiştirmek istiyorsanız Yoast SEO değişkenlerini kullanabilirsiniz. Açıklama kısmını boş bırakabilir yada %%excerpt%% değişkenini yazarak, yazılarınızın ve sayfalarınızın içekleriklerinden otomatik olarak açıklama oluşturulmasını sağlamış olursunuz. Eğer tek tek hepsine açıklama girmek istemiyorsanız açıklama alanlarına %%excerpt%% etiketini ekleyin.

Meta robots eriketlerinde ise index/noindex kısmını yazılarda ve sayfalarda index olarak belirlemelisiniz. Böylece arama robotlarına bu sayfayı index al demiş olursunuz. Ortam sayfalarında ise bu alanı noindex olarak işaretleyin çünkü ortam sayfalarının index alması pek hoş bir durum değil. İstisna bir durumunuz var ise bu sayfaları index aldırmak için index olarak işaretleyin.

 

Kategori Metaları

Bu bölümde kategoriler, etiketler ve yazı biçimleri ile ilgili metaları düzenleyebilirsiniz. Aşağıdaki görseli inceleyiniz ve ardından görselden sonraki açıklamalar da ayarlar hakkında bilgiler verilecek.

basliklar-metalar-kategori
 

 

Yukarıdaki görselde göreceğiniz üzere “Kategoriler” metalarına başlık ve açıklama belirlemişiz. Burada açıklama kısmına Yoast SEO eklentisinin hazır değişkenlerinden kullandık. Peki kullandığımız %%category_description%% değişkeni ne işe yarıyor?

Bu değişken sitenizde kategori oluştururken yada sonradan düzenleyebileceğiniz. “Kategori Açıklaması” alanına girilen bilgiyi gösterecektir. Daha anlaşılır bir örnek verelim. “WordPress” adında bir kategori oluşturdunuz varsayalım. Bu kategorinin açıklama kısmına “WordPress bir CMS dir.” yazdığınızı var sayarsak o halde arama sonuçlarında meta açıklama kısmında “WordPress bir CMS dir” yazacaktır. Fakat Yoast SEO eklentisinden bu ayarı yapmamış olsaydık, arama motorları kategori sayfasından herhangi bir metni açıklama olarak otomatik belirleyecekti.

Etiket kısmında da aynı sistem söz konusudur. Fakat etiketlerde fark ederseniz “noindex” metası kullanmışız bunun nedeni ise web sitelerinde yazılara çok fazla etiket giren kişilerin sitelerinde arama motorları bu etiketlerin hepsini ayrı ayrı etiketlediği için ileride spam’a düşme ihtimali vardır ve etiket kullanımı artıkça bu ihtimalde yükselmektedir. Fakat derseniz ki ben duyarlı ve dikkatli kullanacağım, bir yazıya 5 ten fazla etiket girmeyeceğim, o halde siz isterseniz bu ayarı “index” olarak değiştirebilirsiniz. Bu tamamen sizin isteklerinize ve sitenizin durumuna göre belirlenecek bir ayardır.

Yazı biçimleri ise farklı yazı biçimleri olan siteler için bir ayardır. Örneğin standart,bağlantı,durum,video vb. gibi özel yazı türlerine sahip WordPress temelarında kullanılabilir fakat varsayılan olarak bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Kritik bir özellik değildir.

Arşiv Metaları

Arşivler sekmesinde ise sitemizdeki arşiv türleri (tarih, yazar, özel sayfalar) ile ilgili metaları düzenleyebiliriz.

yoast-seo-arsiv-metalari

Yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere bu sekmedeki sayfada yazar arşivleri, tarih arşivleri ve özel sayfaların arşivleri ile ilgili meta ayarları bulunmakta. Burada sayfanın başında bir açıklama yapılmış lütfen bu açıklamayı okuyunuz. Ben yinede özet olarak ne anlattığını belirteyim ayrıca neden Yazar metaları kısmındaki alanı işaretlediğimi açıklayayım.

Şimdi yazar sayfalarında bildiğiniz üzere yazarın paylaştığını içerikler (post) tarih sırasına göre sıralanmaktadır. Sitenizde bir yazar var ise yani diyelim ki sitenizde içerik paylaşan tek kullanıcı sizsiniz, bu durumda yazar sayfalarını meta etiketini “noindex” seçmelisiniz. Yani arama motorlarına bu sayfaları index alma demelisiniz. Nedenine gelirsek; Sitenizde tek yazar var ise sitenizin ana sayfası ile yazarın sayfası benzer içerik olacaktır. Sonuçta sitenizin ana sayfasında da paylaşılan içerik tarih sırasına göre gösteriliyor, yazar sayfasında da aynı şekil gösteriliyor. Bu durumda ne olmuş oluyor, Google’ın sevmediği şeylerden birisi olan aynı içeriği farklı farklı sayfalarda ve bağlantılarda gösterme durumu oluyor. O halde SEO açısından eksi bir etki olmaması için bu yazar sayfalarında noindex kullanmalıyız. Tabiki bu durum tek yazarlı siteler için geçerli buna dikkat edin lütfen. Aksi durumda yazar sayfalarında “index” etiketi kullanabilirsiniz.

Değişkenlere göz atacak olursak;

%%name%% ilgili yazarın kullanıcı adını görüntüler.

%%sitename%% biliyorsunuz site adını gösteriyor.

%%page%% değişkeni ise sayfa numarasını gösteriyor.

Meta açıklaması kısmına %%user_description%% değişkenini yazarsanız, yazarın profil sayfasında yazdığı hakkımda yazısı otomatik olarak meta açıklaması yerine geçer.

 

Tarih arşivlerinde yine yukarıdakine benzer durumlar oluşmakta bu nedenle bu kısımda da “noindex” kullanmanızı tavsiye ediyorum. Zaten yazılarınız hem ana sayfadan, hem kategori sayfalarından, hemde etiket sayfalarından ziyaret ve index alıyorsa aynı içerikler için birde tarih sayfalarını kullanmak hiç iyi bir durum değil.

%%date%% ilgili tarihi gösterir.

%%page%% sayfa numarası.

%%sep%% ayraç

%%sitename%% site adı

 

Özel Sayfalar da ise %%searchphrase%% değişkeni ilgili arama ifadesini gösterir, o an kullanıcı ne aradıysa onu başlık olarak kullanır. Diğerlerini zaten biliyorsunuz.

 

Diğer Sekmesi

Bu kısımda açıklanacak aslında çok bir şey yok ayarları aşağıdaki resme göre yapabilirsiniz. Meta anahtar kelimeleri devre dışı bırakmamızın nedeni, Google’ın açıkladığı üzere meta anahtar kelimelerin arama sıralamasına herhangi bir etkisi bulunmamakta bu nedenle bu özelliği açmamız bize bir fayda sağlamayacağı gibi gereksiz yer işgali olacak.

basliklar-metalar-diger-yoast-seo

 

Sosyal Kısmındaki Ayarlar

Bu kısımda tahmin edeceğiniz üzere sitenizin yada sizin sosyal profil hesapları, og etiketleri ve pinterest doğrulama kodunu girebileceğiniz alanlar bulunmakta. Bu kısmı aslında es geçmek istiyordum çünkü zaten anlatılacak yada bilinmeyecek pek bir şey yok fakat yinede bir kaç satır bahsetmeden geçmeyim dedim. Hasaplar kısmını es geçiyorum buraya sosyal profil adreslerinizi ekleyeceksiniz.

Facebook Sekmesi

Burada Facebook OG etiketleri ile ilgili ayarlar bulunmakta sizlere tavsiyem bu ayarları eksiksiz doldurmaya çalışın.

facebook-yoast-seo-og-etiket-ayarlari.png

Ana Sayfa ayarları kısmında belirleyeceğiniz resim dosyası, başlık ve açıklama sitenizin ana sayfasının Facebook’da paylaşıldığında gösterilecek olan bilgileri belirlemenizi sağlıyor. Böylece birisi yada siz sitenizin ana sayfa adresini paylaştığında boş bir paylaşım yapmak yerine sanki bir içerik paylaşmış gibi resim, başlık ve açıklama görüntülenecek.

Varsayılan ayarlar kısmına ekleyeceğiniz resim dosyası ise eğer bazı sayfa ve yazılarınızda görsel yoksa, paylaşım yapıldığında rastgele bir resim yada resimsiz göstermesi yerine sizin seçtiğiniz varsayılan bilgileri görüntüleyecektir.

Geriye kalan ayarlar ise zaten basit ve kritik olmayan ayarlar, kendi isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilirsiniz.

Bir yorum bırakın.