Cihan Eken Blog

BETA – Bu site henüz yapım aşamasındadır.

WordPress – Yazının ilk resmini öne çıkarılan resim olarak göstermek

WordPress yazılarında yazı içerisindeki ilk resmi otomatik olarak alıp öne çıkarılan resim olarak gösterme işlemini yapıyoruz. Eğer içeriklerinizi oluştururken tek tek öne çıkarılmış resim seçmek size fazla geliyorsa, yazılarınızın içerisindeki ilk resmi öne çıkarılan görsel olarak kullanabilirsiniz.

Bu işlem için hiç bir eklenti kullanmayacağız, her şeyi WordPress’in yayınlamış olduğu belgeler üzerinden yapacağız. Burada WordPress’in bu konuda sundu örneği kendimize göre uyarlıyoruz.

Öncelikle işlemi yapacak olan ana fonksiyonumuzu kullandığınız WordPress Temasının “functions.php” dosyasına uygun bir alana (mesela en altına) ekleyelim.

 

functions.php

Burada önemli bir noktayı belirtmek istiyorum.
esc_url( wp_get_attachment_thumb_url( $attachment->ID ) )  kısmındaki kod resimlerin en küçük versiyonunu yani thumbnail olanı çekmektedir. Bu en küçük görsel varsayılan olarak 150x150px boyutlarındadır. Bu boyutu özelleştirebilirsiniz bunun için WordPress yönetim panelinde > Ayarlar > Ortam kısmına giderek küçük görsellerin boyutunu değiştirebilirsiniz. Yada diğer bir şekilde bu kodun yerine resmin full yani tam orijinal halini gösterecek şekilde yapmak için esc_url( wp_get_attachment_url( $attachment->ID ) )  şeklinde değiştirebilirsiniz.
Şimdi bu önemli noktayı öğrendiğimize göre sıra geldi bu resimleri göstermeye. Bu resimleri aşağıdaki tek satır ile gösterebilirsiniz.
content.php yada diğer
<?php wpdocs_echo_first_image( $post->ID ); ?>
Bu anlatımın ana amacı yazıların içerisindeki ilk resmi öne çıkan görsel olarak kullanmak olduğu için ve bu şekilde kullanmak için bazı göreceli noktalar var. Örneğin kullandığınız tema ana sayfada konuları nasıl listeliyor? Eğer ana sayfanızdaki içerik gösterme şablonu ile tekil yazı sayfalarında kullanılan şablon ayrı ise bu gösterme kodunu sadece ana sayfa şablonuna eklemelisiniz. Eğer tekil yazı şablonuna eklerseniz konu içerisine aynı resmi ikinci kez eklemiş olursunuz.
Bu duruma kesin bir cevap veremiyorum çünkü milyon tane farklı tema var ve bunların hepsi farklı şekillerde düzenlendiği için kodları da farklı şekillerde eklemek gerekebiliyor.
Bu nedenle eğer takıldığınız noktalar olursa yorum alanında bana ulaşarak sorabilirsiniz.

Bir yorum bırakın.