WordPress Tarayıcı Önbellekleme

WordPress alt yapısını kullanan web sitelerinde “Tarayıcı Önbellekleme” işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili bir yazı kaleme almak istedim. Önbellekleme işleminin en kolay ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için elimden geldiğince basit bir anlatım yapmaya çalışacağım. Dilerseniz şimdi konumuza dönelim.

Tarayıcı Önbellekleme işleminin ne olduğunu ve ne işe yaradığını tam olarak bilmiyorsanız aşağıdaki yazıma göz atabilirsiniz.

Pagespeed Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanın

Evet “Tarayıcı Önbellekme” ne olduğunu biliyorsak gelelim asıl meselemize.

Öncelikle belirteyim ki ben böyle her iş eklenti kullanmayı pek seçmiyorum. Eğer elimden gelebilecek bir şey ise bunu kendim siteme entegre etmeye çalışıyorum, böylece hem gereksiz fazlalıklardan kurtuluyorum hemde daha uyumlu çalışan kendi kontrolümde bir sistem elde ediyorum. Size de tavsiyem bu yönde.

htaccess İle Tarayıcı Önbelleklemenin Aktif Edilmesi

Bunun işlemin nasıl yapılacağını burada anlatmıştım, ilk yapmamız gereken işlem budur. Bu sayede web sitemizde ki sabit tasarım dosyalarımız başta olmak üzere belirlediğimiz içerikler kullanıcıların tarayıcıları tarafından önbellekleme yapılacak. htaccess işleminin den sonra WordPress üzerinden ne gibi işlemler yapacağız buna geçelim.

WordPress Sitil ve Script Linklerinden Versiyon Numarası Kaldırma

Biliyorsunuzdur yada görmüşsünüzdür WordPress alt yapısında sitemizde kullanılan .css ve .js gibi dosyalara versiyon numarası ekleniyor  ?v=1.2 gibi mesela. İşte bu gibi durumlarda tarayıcılar bazı durumlarda bu uzantı ile biten dosyaları önbellekleme yapmayabiliyor, bu nedenle biz bu fazlalık olarak gördüğümüz versiyon numaralarını kaldıracağız. Bunun için functions.php dosyamıza aşağıdaki kodları eklemeliyiz.

 

 

Yukarıdaki işlemi de tamamladıysak işin ilk bölümünü bitirdik demektir.

 

WordPress Menüleri Önbellekleme

WordPress menüsü her çalıştığında yani her görüntülendiğinde sorgu çalıştırmakta ve buda sitemizin sorgu sayısını artırarak performansı düşürmekte, aşağıdaki anlatım ile WordPress menülerini önbellekleme yapacağız böylece her görüntülemeden sürekli olarak fazla sorgulardan kurtulacağız. Bunu yapabilmek için functions.php dosyanıza aşağıdaki kodu eklemelisiniz.

Şimdi yeni önbelleklenebilir menümüzün çalışması için temanız da  wp_nav_menu olan yerleri  get_cached_menu şeklinde değiştirin. Bu genelde header.php dosyasında bulunur.

Yukarıdaki işlem sonunda WordPress menülerimizi önbellekleme yaptık, aklınıza takılırsa diye söylüyorum menüleri güncelleme yaptığınızda otomatik olarak önbellek güncellenir.  🙂

 

WordPress Sayfaları Sunucu Taraflı Önbellekleme

Bu işlemde yine bize performans kazandıran bir işlemdir. Yapması da oldukça basittir.

WordPress ana dizin altında bir klasör oluştur: cache ve chmod izinleri 777 olsun.

Wordpress Cache File

Daha sonra …wp-content/themes/mytheme/ konumuna git ve index.php dosyasını aç.

<?php get_header(); ?> öncesine ekle;`

 

Daha sonra <?php get_footer(); ?>  sonrasına ekle;

 

örnek;

 

Merhaba ben Cihan EKEN
 
Uzun yıllardır bilgisayar ve internet ile ilgileniyorum. Esasen mesleğim Elektrik Teknisyeniyim fakat hem keyif aldığım için hem hobi amaçlı web siteleri ve bunların gelişimi ile ilgileniyorum.
 
Wordpress özellikle ilgi alanıma giren bir sistem, bu nedenle sık sık Wordpress hakkında faydalı paylaşımlar yapıyorum. Bunun haricinde web sitelerinin SEO ve özellikle de Site İçi SEO gelişimlerini araştırmakta ve bu gelişimleri takip etmekteyim.
 
1993 ANKARA doğumluyum. Şuan da Fransa da yaşamaktayım. Merak edip okuduğunuz için teşekkürler. :)

Bir yorum yapılmış > “WordPress Tarayıcı Önbellekleme”

  1. Süper anlatım olmuş özellikle cache olayını çok sevdim wp super cache kullanıyorum fakat okadar karman çorman ayarları varki insan kafayı sıyırıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dış Bağlantılarım