Cihan Eken Blog

BETA – Bu site henüz yapım aşamasındadır.

WordPress PDF Görüntüleme (Embed)Embed aslında kelime anlamı olarak, (Gömmek, Yerleştirmek) manalarına geliyor fakat Google üzerinden arama yapan arkadaşlar daha kolay bula bilsin diye konu ile alakalı olan yada eş anlamlı olan PDF Görüntüleme ve PDF Embed kelimelerini kullandım.

Şimdi gelelim konumuza;

WordPress’te dahili olarak içeriklerimizde PDF görüntüleme şansımız yok maalesef fakat bu işi yapan ve benim de tercih ettiğim iki adet eklentisini tanıtacağım. Bu eklentiler sitenize genel olarak fazladan bir yük bindirmiyor bunu belirteyim, yani fazla eklenti kullanımını sevmeyenler için diyorum. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Sadece PDF eklediğiniz sayfalarda dosyayı görüntülemek için mecburen küçük JavaScript kodları kullanıyor ki buda gayet doğal.

Fakat yinede eklentisiz bu işi yapmak isteyenler içinde WordPress sitemize PDF görüntüleme özelliğini eklemeyi anlatacağım konunun son kısmında, ancak bu eklentilerin kullandığına benzer bir dosyayı mecburen bizde kullanacağız Doğal olarak biraz öncede belirttiğim gibi aynı hesaba geliyor.

 

Bu kadar laf salatasını geçtikten sonra ilk PDF görüntüleme eklentisi neymiş bakalım.

PDF Embedder  By Dan Lester

Wordpress-PDF-Embedder-Dan-lester

PDF Embedder eklentisi kullanımı oldukça basit ve net bir eklenti, sitenize eklemek istediğiniz PDF dosyanızı sanki bir resim yükler gibi “Ortam Ekle” yada “Ortam Kütüphanesinden seçip, yazıya ekle diyorsunuz. Tıpkı bir resim eklemiş gibi doğrudan sayfanızda görünüyor. Bakın aşağıda örnek olarak;

Wordpress-PDF-Embedder-Dan-lester-1

Yukarıdaki örnek resimde, test amaçlı olarak demo bir WordPress sitesine PDF Embedder eklentisi ile “Google Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi” dosyasını yazı içeriğimize gömdük. Resim de göreceğiniz üzere PDF dosyamızın alt kısmında sayfalar arası dolaşım ve yakınlaştırma butonları bulunmakta. Ayrıca dosya üzerine geldiğinizde de el ile sürükle/bırak işlemi yapabilirsiniz.

Şimdi ise bir diğer PDF görüntüleme eklentisi hangisi ona göz atalım.

 

PDF Viewer – By Envigeek Web Services

Wordpress-PDF-Viewer-By-Envigeek-Web-Services

 

PDF Viewer eklentisi çok daha gelişmiş PDF görüntüleme özelliklerine sahip fakat bu eklentide henüz otomatik olarak yazıya ekleme özelliği tam anlamıyla yapılmamış. PDF dosyalarını kısa kod (Shortcode) yada editörün “Metin” bölümünden eklemelisiniz. Fakat her iki durumda da PDF dosyasının bağlantı adresini manüel olarak yapıştırmalı yada eklemelisiniz.

Aşağıda örnek PDF dosyasının WordPress yazı içerisinde nasıl göründüğüne bakabilirsiniz.

Wordpress-PDF-Viewer-By-Envigeek-Web-Services-1

 

Umarım faydalı bir yazı olmuştur, artık sizde WordPress sitelerinize hiç uğraşmadan kolaylıkla PDF dosyaları ekleyebilir ve bunları yazılarınızda görüntüleyebilirsiniz.

Eklentilerin sayfalarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

PDF Viewer

PDF Embedder