Cihan Eken Blog

BETA – Bu site henüz yapım aşamasındadır.

WordPress PDF Görüntüleme (Embed)

WordPress yazı yada sayfalarımıza en basit yöntemler ile PDF dosyaları gömebilmek için gerekli anlatımı yaptım. Bu anlatım sonrasında eklentisiz yada eklenti ile sitenizde PDF dosyalarını gösterebileceksiniz. Umarım faydalı olacaktır.

Embed aslında kelime anlamı olarak, (Gömmek, Yerleştirmek) manalarına geliyor fakat Google üzerinden arama yapan arkadaşlar daha kolay bula bilsin diye konu ile alakalı olan yada eş anlamlı olan PDF Görüntüleme ve PDF Embed kelimelerini kullandım.

Şimdi gelelim konumuza;

WordPress’te dahili olarak içeriklerimizde PDF görüntüleme şansımız yok maalesef fakat bu işi yapan ve benim de tercih ettiğim iki adet eklentisini tanıtacağım. Bu eklentiler sitenize genel olarak fazladan bir yük bindirmiyor bunu belirteyim, yani fazla eklenti kullanımını sevmeyenler için diyorum. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Sadece PDF eklediğiniz sayfalarda dosyayı görüntülemek için mecburen küçük JavaScript kodları kullanıyor ki buda gayet doğal.

Fakat yinede eklentisiz bu işi yapmak isteyenler içinde WordPress sitemize PDF görüntüleme özelliğini eklemeyi anlatacağım konunun son kısmında, ancak bu eklentilerin kullandığına benzer bir dosyayı mecburen bizde kullanacağız Doğal olarak biraz öncede belirttiğim gibi aynı hesaba geliyor.

Bu kadar laf salatasını geçtikten sonra ilk PDF görüntüleme eklentisi neymiş bakalım.

PDF Embedder -By Dan Lester

PDF Embedder eklentisi kullanımı oldukça basit ve net bir eklenti, sitenize eklemek istediğiniz PDF dosyanızı sanki bir resim yükler gibi “Ortam Ekle” yada “Ortam Kütüphanesinden seçip, yazıya ekle diyorsunuz. Tıpkı bir resim eklemiş gibi doğrudan sayfanızda görünüyor. Bakın aşağıda örnek olarak;

Yukarıdaki örnek resimde, test amaçlı olarak demo bir WordPress sitesine PDF Embedder eklentisi ile “Google Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi” dosyasını yazı içeriğimize gömdük. Resim de göreceğiniz üzere PDF dosyamızın alt kısmında sayfalar arası dolaşım ve yakınlaştırma butonları bulunmakta. Ayrıca dosya üzerine geldiğinizde de el ile sürükle/bırak işlemi yapabilirsiniz.

Şimdi ise bir diğer PDF görüntüleme eklentisi hangisi ona göz atalım.

PDF Viewer – By Envigeek Web Services

PDF Viewer eklentisi çok daha gelişmiş PDF görüntüleme özelliklerine sahip fakat bu eklentide henüz otomatik olarak yazıya ekleme özelliği tam anlamıyla yapılmamış. PDF dosyalarını kısa kod (Shortcode) yada editörün “Metin” bölümünden eklemelisiniz. Fakat her iki durumda da PDF dosyasının bağlantı adresini manüel olarak yapıştırmalı yada eklemelisiniz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur, artık sizde WordPress sitelerinize hiç uğraşmadan kolaylıkla PDF dosyaları ekleyebilir ve bunları yazılarınızda görüntüleyebilirsiniz.

Eklentilerin sayfalarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

PDF Embedder

PDF Viewer

WordPress eklentisiz PDF görüntüleme

Kodların yeni sürümler ile uyumsuzluğu nedeni ile güncellenene kadar kaldırıldı.

WordPress web sitemizde PDF dosyaları basit ve sağlam bir şekilde ekleyeceğiz. Güncel tüm tarayıcılar destekleyecek. Desteklemeyen eski tarayıcılarda ise PDF dosyasının indirme bağlantısı görünecek. Böylece her şekilde ziyaretçiler bu dosyaya ulaşabilecek.

Bu işlemi yapabilmek için kullandığınız temanın functions.php dosyasına erişiminiz olması gerekmekte. Eğer bu dosyaya erişimiz var ise dosyayı düzenlemek üzere açıyoruz ve uygun bir yere(en alt yada en üst <?php etiketinden sonra) aşağıda verdiğim kodlarımızı ekliyoruz.

Yukarıda ki işlemi eğer başarı ile tamamladıysanız yani bu kodu functions.php dosyanıza hatasız bir şekilde uyguladıysanız ve siteniz görüntülenmeye devam ediyorsa sıradaki işlem bir içerik paylaşacağımız saman PDF dosyaları nasıl kolayca içeriğimize ekleyeceğiz ve görüntülenmesini sağlayacağız buna geçelim. Bunun için aşağıdaki örneklerde göründüğü gibi içerik ekleyebilirsiniz. Fakat bu kodu eklerken yazı editörünüzün “Metin” konumunda olması gerekmekte.

Örnek 1;

Yukarıdaki örnekte;

src kısmına PDF dosyasının adresini girdik.

div kısmına ise PDF dosyası görüntülenirken hangi div  id sinin ne olacağını belirledik css girmek isteyen olursa diye.

height kısmına PDF dosyasının ne kadar yükseklik ile gösterileceğini belirledik.

page kısmı ise bizim PDF dosyamızın ilk açılışta kaçıncı sayfadan başlayacağını gösteriyor.

Örnek 2;

Yukarıda ki örnekte ise hiç src haricinde hiç bir değer girmedik fakat varsayılan değerler ile PDF dosyamız yine görüntülenecektir. Bu durumda dosya 1. sayfada başlayacak div id si de pdf-viewer olacak ve yükseklik değeri de 700px olacaktır.

Tüm işlem tamamdır. Ayrıca aşağıya kullandığımız PDF görüntülemesinin javascript kodlarını da paylaşıyorum.

pdfobject.min.js

Bir yorum bırakın.