Cihan Eken Blog

BETA – Bu site henüz yapım aşamasındadır.

Windows Defender Tamamen Kapatmak ve Silmek

Windows Defender Antimalware Service Executable Tamamen bilgisayarımızdan yok ediyoruz. Böylece MsMpEng.exe gibi işlemler ile bilgisayarımızın bellek ve işlemcisini tüketemiyor.

Windows Defender: Microsoft’un çakma Antivirüs programı olur. Windows 7’de çok bela olmasa da Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 sürümlerinde başa bela olan ve doğrudan sisteme bağlı çalıştığı için tamamen kapatılmayan, silinmeyen ve sürekli sistemi arka planda meşgul eden bir program.

Öncelikle belirteyim yaptığım anlatım programın işlemesini TAMAMEN ortadan kaldıracaktır.

Bende kendi bilgisayarımda Windows Defender‘in arka planda işlemci ve belleğimi harcamasından bıkmıştım. Defender’i kapatsam dahi Antimalware Service Executable adındaki programcık MsMpEng.exe isimli bir dosya işlemi ile sistemi sürekli meşgul ediyordu. Yaklaşık %10-%20’lik bir kısmını.

windows-defender-antimalware-service-executable

 

İnternet üzerinden yaptığım sayfalar dolusu araştırma sonucunda hiç bir çözüm yolu bulamadım. Çünkü internetteki anlatımların büyük kısmı Windows Defender arayüzünden kapatmaktan bahsetmişler bir kısmı da C sürücüsünden bulup silmeyi çözüm olarak göstermişler fakat program sisteme bağlı çalıştığı için bu sistem açık iken mümkün olmuyordu. Silmeye yada herhangi bir değişiklik yapmaya çalışıldığında “Erişim Engellendi” uyarısı veriyordu.

Bende hiç bir yerden çözüm bulamayınca, dedim ki; Devre dışı bırakamıyor ise o halde kökten yok edeyim.

Fakat sistem açık iken de bu olmayacağı için kendime bir Canlı (Live) USB hazırladım. Amaç herhangi bir şekilde Windows’u açmadan harddisk’in içerisinde gezebileceğimiz bir dosya yöneticisine sahip olmak. Fakat arkadaşlar burada dikkat etmeniz gereken bir olay var. Eğer işletim sisteminiz Windows 8, Windows 8.1 yada Windows 10 ise harddisk bölüm düzeniniz eski sistemlerden farklı olduğu için LiveXp veya Ubuntu gibi Taşınabilir işletim sistemlerinde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu sistemler sizin normal bir şekilde kurulu olan işletim sistemi dosyalarınızı göstermeyebilir. Bu nedenle sizlere kendiminde bir çok amaç için kullandığım ve içerisinde bir çok araç barındıran USB belleklerde taşınabilir ve doğrudan kullanılabilir özelleştirilmiş bir işletim sistemi olan Hiren Boot Cd sistemini tavsiye ediyorum. Aşağıdaki bağlantıdan indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

Hiren Boot Cd/Dvd/USB

Yukarıda indirdiğiniz iso dosyasını Flash Belleğinize yazmak için ise aşağıdan Rufus programını indirebilir kurulum yapmadan kullanabilirsiniz.

Rufus USB İSO

Böylece kullandığımız Windows kapalı iken, bilgisayarımızın C sürücüsünden Windows Defender programını hiç bir engele takılmadan sileceğiz.

Ben bizzat şuan ki sistemimde yani Windows 8.1 de bu yöntemi uyguladım ve hiç bir sorun yaşamadan Windows Defender‘i tamamen sildim şuan bilgisayarım normale göre yaklaşık %10- %20 daha az bellek tüketiyor ve büyük oranda rahatladı diyebilirim.

Tüm bu ön hazırlık ve açıklamadan sonra yapacağınız işlemleri tam olarak görelim.

 

Windows Defender Kaldırma İşlemi

 

Öncelikle yukarıda belirttiğim Hiren Boot Cd ve Rufus dosyaları bilgisayarınıza indirmiş olduğunuzu varsayıyorum.

Rufus ile Hiren Boot USB Hazırlama

İçi boş olan yada olmayan bir USB bellek lazım fakat dikkat edin içerisindeki her şey otomatik silinecektir. USB belleği bilgisayarınıza takıp ardından Rufus programını açın. Bu program belleğinizi otomatik algılayacaktır. Eğer bilgisayarınızda başka taşınabilir belleklerde takılıysa listeden kullanmak istediğiniz belleği seçiniz. Daha sonra ise Hiren Boot CD iso dosyasını seçmeniz gerekiyor. Tüm bunları yaptıktan sonra “BAŞLAT” butonuna tıklayarak USB belleğe yazım işlemini başlata bilirsiniz.

Rufus ile Hiren Boot CD iso dosyasını USB flash belleğe yazdırmak

 

Bilgisayarınızın performansına bağlı olarak ortalama 3-4 dakika içerisinde işlem tamamlanacak. İşlemin tamamlandığını durum çubuğundan takip edebilirsiniz.

 

Bilgisayarı USB’den Başlatmak

Bilgisayarınızı hazırlamış olduğunuz USB bellekten başlatmanız gerekiyor. Bunun için USB belleğiniz bilgisayarınızda takılı durumdayken bilgisayarınızı tamamen kapatın ve bios menüsünü yada boot menüsünü açın. Bu menüler bilgisayarınızın markasına göre değişmekle birlikte, genelde bilgisayarın açma tuşuna basar basmaz hızlıca bir kaç kez F2, DEL, ESC, F12, F10 tuşlarından birisine basarak yapılmaktadır. Boot menüden USB belleğinizi seçip bilgisayarınızı başlatın.

Not: Bios ve Boot ile ilgili işlemler her bilgisayarın marka ve modeline göre değişiklik gösterdiği için detaya girmiyorum. Lütfen bilgisayarınızın marka ve modeline göre bu işlemlerin nasıl yapılacağını araştırın.

 

Windows Defender Kaldırma / Silme

Bilgisayarınız USB bellekten başladığında sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır. Buradan bilgisayar simgesine tıklayarak hard disklerin görüntüleneceği pencereyi açıyoruz. Windows Defender kaldırmak için işletim sistemimizin yüklü olduğu diski seçip, açıyoruz. Bu disk genellikle C diskidir.

 

Hiren Boot USB Masaüstü -Windows Defender Kaldırma

Hiren Boot USB Masaüstü -Windows Defender Kaldırma

 

 

Yukarıdaki işlemlerin ardından aşağıdaki resimde görüleceği gibi 1 ve 2 numaralı klasörleri açıp içerisinde ki “Windows Defender” klasörlerini siliyoruz. İsterseniz klasörü seçip SHIFT+DEL tuşlarını kullanırsanız klasör çöp kutusuna gitmeden tamamen silinir. Unutmayın x64 sistemi olanlar hem 1 numaralı klasörde hemde 2 numaralı klasörde aynı işlemi yapması gerekiyor.

Hiren Boot USB Masaüstü -Windows Defender Kaldırma

Hiren Boot USB Masaüstü -Windows Defender Kaldırma

 

Yukarıdaki tüm işlemleri yaptıktan sonra USB belleğinizi bilgisayarınızdan söküp sisteminizi normal bir şekilde yeniden başlatın. Bazı durumlarda Windows sistem sorun taraması yapabilir açılışta bunu sorun etmeyiniz taramadan sonra sisteminiz normal bir şekilde açılacaktır.

 

İşte Windows Defender kaldırma işleminden sonra 50 çalışan işlem olmasına rağmen Windows 8.1 sistemim sadece %24-25 civarlarında bellek kullanıyor.

 

Hiren Boot USB Masaüstü -Windows Defender Kaldırma silmek

 

İşlemler hakkında sormak istediğiniz her türlü soruyu yada sorunu bana aşağıdaki yorum yazma alanından ulaştırabilirsiniz.

“Windows Defender Tamamen Kapatmak ve Silmek” için 3 yorum yapıldı

 • İsmini Vermek İstemeyen dedi ki Tarih: 11.5.2018 19:21:59

  Teşekkürler, gerçekten işe yaradı. Dediğiniz gibi Ubuntu format usbsi hazırladım. İçerisinde dahili Live ubuntu bulunuyor. Hiç bir kuruluma gerek yok. Direk açtım ve bahsettiğiniz klasörlerdeki Windows Defender dosyalarını sildim. Şuan bilgisayarım oldukça hızlandı.

 • ali ak dedi ki Tarih: 13.6.2018 20:39:25

  bu verilen bilgi hatalı ve yanlış
  bu yöntem le defendır dosyası silinse bile işlevini sürdürüyor.

  • cihaneken dedi ki Tarih: 30.6.2018 12:13:43

   Bu yöntem tarafımca bizzat bir kaç bilgisayarda denenmiş ve doğru sonuç alınmıştır. Eğer işlemler doğru yapılırsa bilgisayarınızda Defender diye bir şey kalmayacağı için, işlevini sürdürecek birşey de kalmıyor. Kaldı ki olmayan birşeyin işlevide olmaz.

Bir yorum bırakın.