Cihan Eken Blog

BETA – Bu site henüz yapım aşamasındadır.

Windows Defender Tamamen Kapatmak ve SilmekWindows Defender: Microsoft’un çakma Antivirüs programı olur. Windows 7’de çok bela olmasa da Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 sürümlerinde başa bela olan ve doğrudan sisteme bağlı çalıştığı için tamamen kapatılmayan, silinmeyen ve sürekli sistemi arka planda meşgul eden bir program.

Öncelikle belirteyim yaptığım anlatım programın işlemesini TAMAMEN ortadan kaldıracaktır.

Bende kendi bilgisayarımda Windows Defender’in arka planda işlemci ve belleğimi harcamasından bıkmıştım. Defender’i kapatsam dahi Antimalware Service Executable adındaki programcık MsMpEng.exe isimli bir dosya işlemi ile sistemi sürekli meşgul ediyordu. Yaklaşık %10’luk bir kısmını.

windows defender antimalware service disable

İnternet üzerinden yaptığım sayfalar dolusu araştırma sonucunda hiç bir çözüm yolu bulamadım. Çünkü internetteki anlatımların büyük kısmı Windows Defender arayüzünden kapatmaktan bahsetmişler bir kısmı da C sürücüsünden bulup silmeyi çözüm olarak göstermişler fakat program sisteme bağlı çalıştığı için bu sistem açık iken mümkün olmuyordu. Silmeye yada herhangi bir değişiklik yapmaya çalıştığıda “Erişim Engellendi” uyarısı veriyordu.

Bende hiç bir yerden çözüm bulamayınca, bu Türk aklım ile dedim ki; Devre dışı bırakamıyorsam, kökten yok edeyim.

Fakat sistem açık iken de bu olmayacağı için kendime bir Ubuntu Desktop Live içeren USB hazırladım. Bir nevi Ubunru format USB’si hazırladım. Siz isterseniz Live XP’de kullanabilirsiniz. Amaç herhangi bir şekilde Windows’u açmadan hardisk’in içerisinde gezebileceğimiz bir dosya yöneticisine sahip olmak.

İnternetten Ubuntu Live USB, Live XP USP yada Ophcrack Live USB aramaları ile kendinize bir Boot USB’si hazırlamak. Böylece kullandığımız windows kapalı iken, bilgisayarımızın C sürücüsünden Windows Defender programını hiç bir engele takılmadan silebileceğiz.

Ben bizzat şuanki sistemimde yani Windows 8.1 de bu yöntemi uyguladım ve hiç bir sorun yaşamadan Windows Defender’i tamamen sildim şuan bilgisayarım normale göre yaklaşık %10 daha az bellek tüketiyor ve büyük oranda rahatladı diyebilirim.

Yapacağınız işlem basit

Canlı sistem ile C sürücüsünü açıp, Program Files ve Program Files (x86) klasörlerinde bulunan Windows Defender klasörünü tamamen sileceksiniz. Sonrasında sisteminizi normal bir şekilde açıp kullanmaya başlayabilirsiniz.