Cihan Eken Blog

BETA – Bu site henüz yapım aşamasındadır.

Search Console Hangi URL Kullanılmalı ve Site Haritası Eklemek

Hangi URL’yi Kullanmalıyım?

Web sitelerinizi Search Console’a eklerken, www olan ve www olmayan tüm sürümlerin yanı sıra http ve https olan sürümlerinide eklemeniz önerilmektedir. Bunların yanı sıra eğer web sitenizin farklı sürümleri bulunuyorsa (m.siteadi.com, tr.siteadi.com, blog.siteadi.com) bunlarıda eklemelisiniz. Sitenizin kök URL’nizi ve tüm varyasyonlarını ekleyin. Tüm bunların yanı sıra web sitenizin alt dizinlerini ayrı olarak kontrol etmek isterseniz bunlarıda ayrı mülkler olarak eklemelisiniz. Böyle bir işlemin ayrı olarak değerlendirebileceğiniz bir faydası bulunmakta. Eklemiş olduğunuz farklı varyasyonların ne şekillerde isabet ( tıklanma, görünüm ) aldığını takip edebilirsiniz. Tabiki kök URL mülkünüz toplam değerleri gösterecektir.

 

! Sitenizin www olan ve www olmayan sürümlerinden hangisini standart olarak kullanmak istiyorsanız bunu kesinlikle belirtin.

Faydalanılan Kaynaklar: https://goo.gl/tG3jg3   /  https://goo.gl/AuGChz

Site Haritası Nedir? Site Haritası Eklenmelimi?

Site haritası, arama motorlarına içeriğiniz hakkında bilgi vermek ve içeriğiniz den haberdar olmalarını kolaylaştırmak için eklenen dosyalardır. Site haritalarınızda web sayfalarını ve bu sayfaların bir takım meta verilerini (yayın tarihi, güncellenme tarihi, URL vs.) listeleyerek web tarama motorlarının sitenizi daha iyi anlamasına ve taramasına yardımcı olursunuz.

Site haritalarını eklemek zorunda değilsiniz, ancak arama motorlarının sitenizi tam anlamıyla kapsamlı bir şekilde tarayamayacağını ve derin dizinlerdeki sayfalara ulaşamayacağını düşünüyorsanız kesinlikle site haritası eklemelisiniz.

Web siteniz aşağıdaki durumların birine yada bir kaçına uyuyorsa, site haritası eklemeniz gerektiği anlamına gelir ve site haritası ekleyerek sitenizin taranmasına katkı sağlarsınız.

  • Web siteniz çok büyük ve çok fazla içeriğe sahipse.

Siteniz gerçekten çok büyükse Google web tarama robotları yeni, güncellenmiş yada derin dizinlerde yer alan sayfaları taramalarda göz ardı edilmesi olasılığı yüksektir.

 

  • Site içeriğiniz çok geniş ve sayfalarınız bir birlerine iyi bir şekilde bağlanmamış.

Web sitenizin içerik sayfaları ve diğer tüm sayfaları birbirlerine örümcek ağı gibi bağlantılar ile birleştirilmelidir. Aksi durumda, tarayıcılar sayfalarınıza ulaşamayabilir yada göz ardı edebilir. Böyle bir endişeniz varsa site haritası eklemek sorununuzu çözecek ve size fayda getirecektir.

 

  • Siteniz henüz çok yeni ve dışardan gelen bağlantılara sahip değil.

Googlebot ve diğer tüm web tarama robotları, web sitelerinden yada sayfalarından bağlantıları izler, bir sayfadan diğerine geçerek taramasını devam ettirir ve tüm web’i bu şekilde tarar. Bu nedenle eğer siteniz henüz yeni ise ve henüz sitenize dışardan gelen bağlantılar mevcut değilse arama motorları sitenizden haberdar olmaya bilir ve ulaşamaya bilir. Bu durumda da kesinlikle site haritası eklemeniz çok önemli bir etkendir.

! Web siteniz sita haritalarına sahip olmakla önemli şekilde fayda sağlayacaktır. Site haritası yada haritaları eklemek ceza almanıza neden olmayacaktır.

Faydalanılan Kaynaklar: https://goo.gl/u7BS9j

Bir yorum bırakın.