Resimleri Optimize Etmek Artık Çok Kolay (BBIO)

Web sitelerimizde yayınlamak istediğimiz resimleri optimize etmek hemen hemen her web site yöneticisinin yada sahibinin ihtiyacı olan hatta neredeyse mecbur olduğu bir işlem diyebiliriz. Nitekim günümüzde internet bağlantı hızları her ne kadar yüksekte olsa dahi yinede iyi bir kullanıcı deneyimi için bu işlemi yapmamız gerekli. İşte bu yazıda bende sizlere geçtiğimiz günlerde test ettiğim çok basit bir yöntemi anlatmaya çalışacağım. Tabi şunu da belirteyim ki sonra söylenmeyin bu işin daha kolayı var zaten diye. Evet bu işin en kolay yöntemi web sitelerimizin alt yapısına uygun bir şekilde hazırlanmış otomatik bir şekilde resimleri önceden ayarlanan boyut ve ölçülerde sıkıştıran eklenti ve betikler var. Helede WordPress alt yapısını kullanıyorsanız zaten binlerce seçeneğiniz var bu konuda. Bununla ilgili olarak şöyle bir yazı yazmıştım. Resimleri Optimize Etme

Gelelim asıl konumuza bu makale tek bir bilgisayar programına yönelik fakat herkesin kullana bileceği bir anlatımdır.

 

Bu işlem için Black Bird Image Optimizer programını kullanacağız, geçtiğimiz günlerde bir kampanya sitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde yararlana bileceğimiz bir şekilde kullanıma sunuldu ve bende test etme fırsatı buldum.

 

Image Optimizer programı gayet basit bir arayüze sahip yani sizi uğraştıracak vaktinizi çalacak hiç bir şey yok. Tek yapmanız gereken optimize edeceğiniz image dosyasını seçip sıkıştırmak istediğiniz ölçüyü ayarlayıp sıkıştırma işlemini bitirmek.

Resimleri optimize etme programı

 

Yukarıdaki görselde göreceğiniz üzere cep telefonu ile çekilmiş olan full hd çözünürlükteki bir .jpeg dosyasını %50 oranında optimize ediyor böylece resim dosyası yarı yarıya daha az yer kaplıyor. Aşağıda çıktıyı görebilirsiniz.

Resimleri optimize etme programı

 

Gelin birde .PNG dosyalarındaki performansını inceleyelim.

Resimleri optimize etme programı

Yukarıdaki görseli incelerseniz 700 kb boyutundan daha fazla bir kazanç sağladık diskte kapladığı yerden. Buradan anladığımız kadarı ile png dosyalarında çok daha iyi performans gösterebiliyor. Umarım deneme ve kullanma fırsatınız olur. Program ücretsiz olarak da kullanılabiliyor ayrıca programda çoklu bir şekilde resim optimize özelliği mevcut.

Aşağıda test esnasında kullanılan çıktıyı görebilirsiniz.

Resimleri optimize etme programı

Merhaba ben Cihan EKEN
 
Uzun yıllardır bilgisayar ve internet ile ilgileniyorum. Esasen mesleğim Elektrik Teknisyeniyim fakat hem keyif aldığım için hem hobi amaçlı web siteleri ve bunların gelişimi ile ilgileniyorum.
 
Wordpress özellikle ilgi alanıma giren bir sistem, bu nedenle sık sık Wordpress hakkında faydalı paylaşımlar yapıyorum. Bunun haricinde web sitelerinin SEO ve özellikle de Site İçi SEO gelişimlerini araştırmakta ve bu gelişimleri takip etmekteyim.
 
1993 ANKARA doğumluyum. Şuan da Fransa da yaşamaktayım. Merak edip okuduğunuz için teşekkürler. :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dış Bağlantılarım