.htaccess Dosyası Nedir?

.htaccess dosyası Apache Web Server yazılımına sahip sunucularda kullanılan bir yapılandırma dosyası türüdür. Bu dosya ilgili dizine yüklendiğinde Apache Web Server yazılımı tarafından yürütülür. .htaccess yönlendirme, hotlink koruması, dizin şifreleme, kötü niyetli botları engelleme gibi ve daha bir çok yapılandırma işlemlerinin yapıldığı bir yapılandırma dosyasıdır.

.htaccess dizin şifreleme

Bir dizini şifrelemek o dizini ve o dizinin alt dizinlerini de şifreleyecektir. Şifrelemek istediğiniz dizine bir .htaccess dosyası oluşturup içerisine aşağıdaki örnek kodları yazabilirsiniz.

Yukarıda ilk satırda üye alanı adı belirliyoruz. Burada ki ad ilgili dizine giriş esnasında görüntülenecektir. İkinci satırda ise ilgili üyenin dizin şifre dosyasının bulunduğu konumu belirtiyor, bu dosya herhangi bir konumda olabilir. Üçüncü satırda ise şifreleme türünü belirtmekte, burada biz basit şifreleme yaptık. Dördüncü satırda ise ilgili dizine giriş için kullanıcı adı gerektiğini belirtir.

Parola dosyası herhangi bir dizinde olabilir demiştik. Ayrıca dosya adı .htpasswd olarak adlandırıldığında Apache Web Server yazılımı bunun bir parola dosyası olduğunu anlayacak ve ilgili dosyayı diğer kullanıcılardan gizleyecek ve görüntülemelerini engelleyecektir.

Yukarıdaki .htpasswd dosyamızın içerisine kullanıcı adını ve şifresini yukarıdaki örnekteki gibi girip kayıt ettiğimizde artık ilgili dizini görüntüleyebilmek için bir kullanıcı adı ve şifre girilmesi gerekmekte.

Merhaba ben Cihan EKEN
 
Uzun yıllardır bilgisayar ve internet ile ilgileniyorum. Esasen mesleğim Elektrik Teknisyeniyim fakat hem keyif aldığım için hem hobi amaçlı web siteleri ve bunların gelişimi ile ilgileniyorum.
 
Wordpress özellikle ilgi alanıma giren bir sistem, bu nedenle sık sık Wordpress hakkında faydalı paylaşımlar yapıyorum. Bunun haricinde web sitelerinin SEO ve özellikle de Site İçi SEO gelişimlerini araştırmakta ve bu gelişimleri takip etmekteyim.
 
1993 ANKARA doğumluyum. Şuan da Fransa da yaşamaktayım. Merak edip okuduğunuz için teşekkürler. :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dış Bağlantılarım