Cihan Eken Blog

BETA – Bu site henüz yapım aşamasındadır.

Hızlı Web Sitelerinin Önemi ve Zorunluluk Nedenleri

Web sitelerinin açılış ve gezinme hızları günümüzde her geçen gün önem kazanan bir durum. Web site yöneticilerinin en çok önem verdiği Arama Motoru olan Google bu konuyla çok alakadar olmakta. Çünkü Google Arama Motoru’nun amacı kullanıcılara olabildiğince iyi bir deneyim sunmak. Dolayısı ile bunun için elinden geleni yapıyor. Gerek yürüttüğü aktif projeler olsun, gerekse Web yöneticileri için kullanıma sunduğu bir çok araç, kaynak ve belgeler mevcut.

Web site yöneticileri ve geliştiricileri olarak bizlerinde elinden geldiğince bu gelişmeleri yakından takip etmeli ve olabildiğince uyum sağlamalıyız. Bu konuda yapacağımız ilk ve en önemli şeylerden birisi web sitelerimizin tasarım, dizayn ve düzenini doğru yapmak. Evet bu belirttiğim şey gerçekten en önemli etkendir bana göre.

Nedenine gelirsek; iyi bir şekilde tasarlanmamış bir web site tasarımı (halk arasında tema olarak adlandırılan şey), kullanıcı/ziyaretçi ile doğrudan bağlantı kurduğumuz bir arayüz. Dolayısı ile bu arayüzde olan en küçük etken bile sitemizin hem hız performansını hemde kullanıcı deneyimini doğrudan etkilemektedir. Bu işin erbapları (Profesyonelleri, İşin Başını Çekenler) gün geçtikçe Soft (Sade,Basit,Net,Hafif) tasarımlara, dizayn ve düzenlere yönelirken, maalesef ki web site yöneticileri eski alışkanlık ve isteklerinden kolay kolay kutulamıyorlar.

Şaşalı, gösterişli tasarım ve düzenlere yönelerek sayfa hızı ve kullanıcı deneyimini göz ardı ediyorlar. Şunu unutmayın; Kimse sizin siteniz daha hoş ve gösterişli olduğu için sizi tercih etmeyecektir. Günümüz fiber çağı, artık her şey hızlı, basit ve net olmak zorunda.

Kimse antin, kuntin işlerle vakit kaybetmek ve başını ağrıtmak istemez. Kullanıcılar web sitelerinizi istediklerine ulaşmak, almaları gereken şeyi almak için geliyorlar ve akıllarındaki ilk şey bunu en hızlı şekilde yapabilmek.

Bir yorum bırakın.