Google Search Console Site Ekleme Nasıl Yapılır? – Çözüm

Merhaba arkadaşlar bu yazım da bilmeyenler yada bu işlere yeni başlayanlar için Google Search Console nasıl site eklenir, nasıl site haritası gönderilir bunları anlatmaya çalışacağım basit bir şekilde.

Öncelikle https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr adresine gidiyoruz.

 

 

search console site ekleme nasıl yapılır

 

Yukarıdaki görselde işaretli bir numaralı alana site adresimizi URL şeklinde yazıyoruz. Daha sonra “Özellik Ekle” butonuna tıklıyoruz.  Ardından aşağıdaki görselde işaretlediğim adımları takip ederek eklemiş olduğumuz Web sitesinin sahibi olduğumuzu doğruluyoruz.

 

search-console-site-dogrulama-dosya

 

Yukarıdaki adımlar hakkında biraz açıklama yapsam iyi olur sanırım. Öncelikle eğer Web sitenizi barındırdığınız alana yani hosting alanınıza FTP ile bağlanma şansınız varsa “HTML dosyası yükleme” seçeneğini kullanmanızı tavsiye ediyorum. Böylece açıklama bölümünde 1 ile işaretlenmiş alandaki dosyayı bilgisayarımıza indirip oradan da FTP ile sitemizin ana dizinine yüklemeliyiz. Örneğin: ” public_html/dogrulama-dosyası.html” bu adımdan sonra basit bir şekilde dosya yükleme seçeneğini kullanarak sitemizi doğrulamış oluyoruz.

Eğer FTP ile bağlanma şansınız yok ise o esnada diğer basit yöntem olan meta etiketi ekleme yöntemini kullanmalısınız. Bu durumda ilk seçeneği seçip sayfada gördüğümüz <meta> kodunu Web sitemizin şablon/tema dosyalarını düzenlemeniz gerekecektir. Sitenizin şablonunda  <head> etiketinden sonra yada </head> etiketinden önce Search Console den almış olduğumuz <meta> kodunu belirtmiş olduğum kısımlara kopyala/yapıştır yapmamız gerekiyor. Daha sonra şablon dosyamızı kayıt edip doğrulama işlemini gerçekleştirebiliriz.

 

WordPress Kullanıyorsanız

WordPress alt yapısına sahip bir Web siteniz varsa Search Console site ekleme işlemini daha kolay halledebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için sitenizin “WordPress Admin Paneli” açıyoruz daha sonra menü listesinden “Görünüm” butonuna tıklıyorsunuz oradan da “Düzenleyici” sayfasını açmanız gerekiyor. Böylece yukarıda anlattığım işlemi kolay bir şekilde bu “Düzenleyici” ile uygulayabilirsiniz.

 

Blogger Kullanıyorsanız

Blogger alt yapısını kullanan bir Web siteniz varsa doğrulamayı zaten mecburen <meta> etiketi ile yapmanız gerekecek. O halde “Blogger Yönetim Paneli” açıyoruz ve yan menü listesinden “Tema” butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfada tam karşınızda “HTML’yi düzenle” yazan bir buton olacak, o butona tıklıyorsunuz ve sitenizin şablon düzenleme kısmı açılmış oluyor. Böylece yukarıda anlattığım <meta> etiketini kopyala/yapıltır yaparak sizde sitenizi kolaylıkla doğrulayabilirsiniz.

 

Tüm bu işlemlerden sonra eğer her şeyi sorunsuz yaptıysak aşağıdaki ekran bizi karşılayacak ve işaretli yerdeki devam bağlantısına tıklayıp Google Search Console eklediğimiz sitemizi yönetmeye başlıyoruz.

search-console-site-dogrulama-devam

 

Daha sonra tavsiyem ilk yapacağınız iş Search Console bir site haritası eklemek olsun. Bunun için aşağıdaki görselde belirttiğim adımları uygulamalısınız.

search-console-site-haritasi-ekleme

 

Tüm bu işlemlerden sonra artık Web sitenizi Google Serarch Console uygulamasına yüklemiş olacaksınız ve sitenizin arama sonuçlarındaki durumunu kontrol ve takip edebileceksiniz.

Umarım yazımı beğendiniz ve umarım işinize yaradı. Bana sormak istediğiniz sorular yada iletmek istediğiniz şeyler olursa aşağıdaki yorum bölümünden kolayca ulaşabilirsiniz. Çok kısa süreler içerisinde cevap vermekteyim.

Merhaba ben Cihan EKEN   Uzun yıllardır bilgisayar ve internet ile ilgileniyorum. Esasen mesleğim Elektrik Teknisyeniyim fakat hem keyif aldığım için hem hobi amaçlı web siteleri ve bunların gelişimi ile ilgileniyorum.   Wordpress özellikle ilgi alanıma giren bir sistem, bu nedenle sık sık Wordpress hakkında faydalı paylaşımlar yapıyorum. Bunun haricinde web sitelerinin SEO ve özellikle de Site İçi SEO gelişimlerini araştırmakta ve bu gelişimleri takip etmekteyim.   1993 ANKARA doğumluyum. Şuan da Fransa da yaşamaktayım. Merak edip okuduğunuz için teşekkürler. :)

Bir Cevap Yazın