Cihan Eken Blog

BETA – Bu site henüz yapım aşamasındadır.

Ghost CMS Windows üzerinde yerel Kurulum

Ghost blog yazılımını test etmek yada farklı amaçlar için kurmanız gerekiyorsa ve sizinde Node.js bir sunucunuz yoksa o halde Windows işletim sistemi üzerinden kurulum yapabilirsiniz.

Ghost CMS Node.js sunucu ortamı ile yazıldığı için sadece Node.js kurulu sistemler üzerinde çalışmaktadır. Bu nedenle sistemimize öncelikle Node.js kurulumu yapmalıyız. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunmakta. Şuanda Ghost sadece Node.js 6.9 ve 7 sürümleri arasında çalışmaktadır. Bu nedenle daha eski yada yeni Node.js sürümlerinde kurulum hataları ile karşılaşırsınız.

Node.js 6.9.x Kurulumu

Aşağıda vereceğim bağlantı üzerinde Node.js indirme sayfasına gidip yukarıda belirttiğim gibi 6.9 ve 7 arasındaki sürümlerden birini seçip sisteminize uygun olan .msi paketini indirin.

https://nodejs.org/download/release

Yada direk aşağıdaki bağlantıdan 6.10.0 sürümünü indirebilirsiniz.

64 bit (x64)

https://nodejs.org/download/release/v6.10.0/node-v6.10.0-x64.msi

32 bit (x86)

https://nodejs.org/download/release/v6.10.0/node-v6.10.0-x86.msi

Kurulum işlemi standart bir Windows programının kurulumu şeklindedir. Next butonları ile devam ederek kurulumu gerçekleştire bilirsiniz.

nodejs-kurulum

Kurulum işleminin tamamlanmasından sonra Node.js’nin düzgün bir şekilde kurulduğunu onaylamak için küçük bir test yapalım. 

Bunun için komut satırına ihtiyacımız olacak. Windows’un yerleşik komut satırı programı CMD.EXE işimizi görecektir. Sisteminizde cmd.exe araması yaparak programı “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneği ile çalıştırmalısınız.

Daha sonra komut satırına node -v yazıyoruz ve bize Node.js sürümünü gösteriyor.

nodejs-surum-test

Node.js kurulumu başarılı bir şekilde tamamlandığına göre şimdi sıra işin asıl noktasında. Sıradaki işimiz Ghost kurmak.

Bunun için bir klasöre ihtiyacımız olacak, tavsiyem C yada D sürücüsüne Ghost adında bir klasör oluşturmanız. Ardından Ghost CMS’yi bilgisayarımıza indirmeliyiz.

Aşağıdaki bağlantıya giderek Github üzerinden zip formatında olan Ghost-x.xx.x.zip dosyasını bilgisayarınıza indirin.

https://github.com/TryGhost/Ghost/releases/

İndirdiğiniz sıkıştırılmış arşivi daha önce oluşturduğunuz Ghost klasörüne çıkartınız.

Pekala artık sona doğru yaklaşıyoruz. Şimdi tekrar komut satırına geçiyoruz. Ghost’un bulunduğu klasöre gitmek için oraya cd c:/ghost komutunu giriyoruz eğer siz başka bir yola kurduysanız cd boşluk yol şeklinde girip onaylaya bilirsiniz. 

Hemen ardından yine komut satırına npm install –production komutunu yazıyoruz ve Ghost otomatik olarak kurulmaya başlanıyor. Kurulum sorunsuz bir şekilde bittikten sonra ise npm start komutu ile hazır bir şekilde yüklenmiş olan yerel Ghost sunucumuzu başlatmış bulunuyoruz.

Ardından komut satırında belirtilen adresi web tarayıcımıza yazıp sitemize ulaşıyoruz. 

ghost-server-start

Ghost sitemizin ana sayfasına  127.0.0.1:2368 adresinden

Ghost sitemizin admin sayfasına 127.0.0.1:2368/ghost adresinden ulaşabilirsiniz. 

ghost-admin-panel-demo

Bir yorum bırakın.