Fransa Planlı Olarak Eskitilme İddiaları Üzerine Apple’a Soruşturma Başlattı

Fransa’da HOP adlı bir tüketici derneğinin Apple için savcılığa suç duyurusunda bulunması üzerine, savcılık soruşturma başlattı.

Apple bazı modellerde pil tüketimini azaltmak için işlemci gücünü düşürdüklerini kabul etti.

Bilindiği üzere son aylarda Apple’ın adı sıkça planlı olarak eskitilme yapıldığı iddia edilen eski model İphone telefon ve İpad tabletleri ile gündeme geliyor. ABD’de bir çok suçlama ve suç duyurusu ile karşılaşan Apple bu seferde Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olan Fransa’da soruşturma ile karşı karşıya. Bazı kaynaklardan alınan haberlere göre planlı eskitilme konusu ile bizzat Fransa ekonomi bakanlığı bünyesindeki, tüketici dolandırıcılı gözlemcisi kurum olan DGCCRF‘nin soruşturmalara liderlik edeceği bilgisi verildi.

Son Yaptıkları Patlak Verdi

Apple bazı eski model cihazlarında kullanıcının izni ve bilgisi olmadan, gizli bir güncelleme yaptı ve bu güncelleme ile söz konusu eski model cihazların işlemci gücünün düşürüldüğü ve cihazın eskisi gibi performanslı çalışmadığı iddia edildi. Bu iddialar üzerine Apple açıklama yaptı.

 

İddiaları Kabul Ettiler, Ama Dediler

Bazı kaynaklara göre Apple’ın bu iddiaları kabul ettiğini fakat bu gizli güncellemenin planlı bir eskitme olmadığını, sadece eski model cihazların (İphone, İpad) sahip oldukları bataryalarının işlemcinin gücünü yeterince karşılayamadığı ve dolayısı ile daha uzun bir pil ömrü olması için bazı model cihazlarda işlemcinin kullanım oranını düşürdüklerini açıkladı.

 

Bu haber başka bir Web sitesinden Türkçeye çevrilerek alıntı yapılmıştır. İlgili haberin kaynağına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Merhaba ben Cihan EKEN   Uzun yıllardır bilgisayar ve internet ile ilgileniyorum. Esasen mesleğim Elektrik Teknisyeniyim fakat hem keyif aldığım için hem hobi amaçlı web siteleri ve bunların gelişimi ile ilgileniyorum.   Wordpress özellikle ilgi alanıma giren bir sistem, bu nedenle sık sık Wordpress hakkında faydalı paylaşımlar yapıyorum. Bunun haricinde web sitelerinin SEO ve özellikle de Site İçi SEO gelişimlerini araştırmakta ve bu gelişimleri takip etmekteyim.   1993 ANKARA doğumluyum. Şuan da Fransa da yaşamaktayım. Merak edip okuduğunuz için teşekkürler. :)

Bir Cevap Yazın