Film Siteleri Nasıl İşliyor?


Film Siteleri Nasıl İşliyor? Bu kadar Film Nereden Geliyor?

Film siteleri günümüzde insanlar tarafından en çok rağbet gören siteler arasında, her ne kadar yasal olarak uygun olmasa da insanlar artık bu siteleri günlük olarak kullanıyorlar. Fakart bizim konumuz etik olup olmadığı değil, bu sistemin nasıl işlediği. Sinemaya gitmek yada televizyondan izlemek yerine çeşitli web sitelerinden istediğimiz filmi istediğimiz an bir kaç mouse hareketiyle açıp izlemek ne kadar da kolay değil mi? İzleyenler için bu durum bu kadar basit görünse de aslında işin arka yüzünde ne kadar emek olduğunu bilseniz şaşarsınız. Gelin öyleyse film siteleri ‘nin nasıl işlediğini inceleyelim.

Her şey bir WordPress’le başlar. 🙂

Bilmeyenleriniz için kısaca açıklama yapayım nedir bu WordPress.

WordPress; her insanın basit ve kolay bir şekilde kendi web sitesini oluşturabilmesi için geliştirilmiş, açık kaynak kodlu son derece gelişmiş bir CMS yazılımıdır. Günümüzde bu tür yazılımlar arasında en çok kullanılanı WordPress dir.

Şimdi WordPress’in ne olduğunu öğrendiğimize göre bu şeyin çalışması için ne gerekiyor ona bakalım.

Öncelikle bir alan adı (Domain) lazım böylece insanlar sitemizi barındırdığımız sunucuya bağlanmak için TC kimlik numarası gibi uzunca sayıları yazmak zorunda kalmasın hemde akılda kalsın ezberi kolay olsun. Örneğin benim alan adım olan “cihaneken.com.tr” adresi sunucumun bir kısa yolu diyebiliriz. Alan adım olmasaydı siteme web tarayıcıdan doğrudan ulaşmak için “125.192.200.55” gibi bir yazı tuşlamanız gerekecekti. Bu gibi durumların yaşanmaması için film sitesi sahibi bir alan adı almak zorunda. Bu iş için genel olarak ortalama 30 ₺ ile 500 ₺ arası bir bütçe gerekir, tabi alacağı isme göre değişir. Tabi 50.000 $ fiyatı olan da var ancak film sektöründe kolay kolay kimse 500 ₺ den fazla vermez. Ayrıca yıllık olarak ödeme yapması gerekir buda yaklaşık 30 ₺ civarıdır.

Daha sonra bu web sitesini barındırmak için bir Hosting lazım. Hazır paket olarak satılan çeşitli hosting hizmetlerinden alınabileceği gibi ilerleyen zamanda yetersiz geleceği için bir sunucu kiralamak zorunda buda VPS, VDS, Bulut Sunucu gibi çeşitlerine göre yıllık 150 ₺ den başlayıp ortalama 1000 ₺ ye kadar gider. Film sitesinin ne kadar çok kişi tarafından kullanıldığına bağlı bu bütçe.

Barındırma işini de hallettik den sonra bu WordPress sitesinin yakışıklı olması için ve kullanışlı bir film sitesi olması için bir tema satın alması lazım yada ilgili bir kişiye yaptırması lazım. Bu da tek seferlik 50 ₺ ile 250 ₺ arası değişen bir fiyata sahip.

İnsanların Google ile aradığında kolayca bulabilmesi için gerekli Reklam ve SEO çalışması da bir hayli masraflı bu iş içinde başlangıç olarak 200 ₺ ile 500 ₺ arası bir ödeme yapması gerekecek site sahibinin. Tabi bu fiyat alınan hizmete göre değişecektir.

Bu kadar filmi nereden buluyorlar?

Kesin merak edenleriniz oluyordur bu kadar çok filmi nereden bulup bir araya getiriyorlar? Bu filmleri nerede saklıyorlar?

İnternet üzerinde aklınıza gelebilecek her şeyin ticareti yapılıyor, filmlerde bunlardan biri. Çeşitli VIP forum ve web sitelerine ücretli olarak üye olmanız ve sürekli olarak bu üyelik ücretini ödemeniz gerek. Bu tip sitelere üyelik ortalama yılda 100 ₺ ile 300 ₺ arası değişiyor.

Şimdi “Yahu torrent denen bir şey var kardeşim hangi devirde yaşıyorsun?” diyenler olacaktır elbet fakat arkadaşlar torrent ile bu iş bir yere kadar olur, torrent olarak indirilen filmlerde farklı sitelerin reklamları oluyor genelde, kalite olarak da her zaman istediğinizi bulamıyorsunuz. Bulsanız alt yazı uymuyor o uysa ses uymuyor vs. sebeplerde bu iş torrentle  bir yere kadar yapılır.

Şimdi filmleri de bulduk fakat bu filmlerin alt yazısı yok ve boyutları da çok yüksek bilgisayarımıza indirip düzenlemeye kalksak her filmi 1 saat de indir düzenle sonra geri video yükleme sitelerine gönder 5-6 saat de öyle ooo bu hızla biz günde bir film anca ekleriz siteye. O zaman ne lazım tabi ki bize bir sunucu daha lazım fakat bu sunucu diğerinden farklı olmalı çünkü video filmler üzerinde düzenleme yapabilmek için masaüstü işletim sistemine sahip yüksek indirme ve gönderme hızları olan ayrıca da ekran kartı olan bir sistem lazım bize. Bu sistem de yıllık 500 ₺ den başlar gidebildiği yere kadar gider. Helede render işin içine girerse en az 1000 ₺

Sunucuya indirdiğin filmleri duruma göre alt yazı ekleyeceksin, ses ekleyeceksin, site adresini yani reklamını ekleyeceksin. Buda uzun süren bir işlem.

Şimdi bu filmleri bir de video sitelerine yükleme kısmı var bu işte zahmetli bir iş. Dört tane alternatif izleme sunayım desen aynı filmi dört farklı siteye yüklemen gerekecek.

 

Konunun sonuna doğru gelirsek bir film sitesi sahibi bu işi adam akıllı layıkıyla yapmak için bir hayli para, emek ve vakit harcıyor. Film sitesi yönetmek ve bu siteyi güncel tutmak öyle kolay bir iş değil çok fazla emek, çaba isteyen bir sektör.

Umarım merak edenlerinizin merakını giderebilmişimdir. Kabaca ve basit bir şekilde film siteleri nasıl yapılıyor ve işliyor bunu anlatmaya çalıştım.

Merhaba ben Cihan EKEN   Uzun yıllardır bilgisayar ve internet ile ilgileniyorum. Esasen mesleğim Elektrik Teknisyeniyim fakat hem keyif aldığım için hem hobi amaçlı web siteleri ve bunların gelişimi ile ilgileniyorum.   Wordpress özellikle ilgi alanıma giren bir sistem, bu nedenle sık sık Wordpress hakkında faydalı paylaşımlar yapıyorum. Bunun haricinde web sitelerinin SEO ve özellikle de Site İçi SEO gelişimlerini araştırmakta ve bu gelişimleri takip etmekteyim.   1993 ANKARA doğumluyum. Şuan da Fransa da yaşamaktayım. Merak edip okuduğunuz için teşekkürler. :)

Bir Cevap Yazın