Cihan Eken Blog

BETA – Bu site henüz yapım aşamasındadır.

Eklenti kullanmanın WordPress’i Yavaşlattığı Efsanesi

WordPress alt yapısına sahip sitelerin en güçlü yanlarından biri müthiş derecede kolay ve hızlı genişletilebilir olmalarıdır. Bir kaç tıklama ile WordPress eklenti dizininden ihtiyacınız olan bir eklentiyi indirebilir ve bu özelliği hemen sitenizde kullanmaya başlaya bilirsiniz. Hal böyle olunca kod yazmayı yada WordPress’i geliştirmeyi bilmeyen bir çok web site yöneticisi de bu eklentileri sıkça ve bolca kullanır. Bu eklenti kullanma yaygınlığı neticesinde ortaya bir efsane atılmıştır. Çok sık ortada dolanan bir efsanedir bu almış başını gidiyor. Kısmen doğrudur fakat tamamen değil. Nedir peki bu efsane?

Eklenti yüklemek WordPress sitenizi yavaşlatır.

 

Dediğim gibi bu efsane aslında kısmen doğrudur. Yüklediğiniz eklentiler eğer sitenizde sürekli olarak aktif bir işlem yapıyorsa yada sitenizin ön ucuna bir takım stil yada javascript enjekte ediyorsa, evet sitenizi yavaşlatabilirler. Örneğin Jetpack eklentisi sitenizin ön ucuna bir takım dosyalar enjekte eder ve sitenizi görüntüleyen her kullanıcıda bundan etkilenir. Bunun nedeni eklentinin sitenize yada sayfanıza fazladan veri eklemesi ve bu verinin de her kullanıcıya iletilmek zorunda olmasından kaynaklanmaktadır. Böylece web siteniz ve ziyaretçi arasında fazladan veri aktarımı oluşur ve siteniz yavaşlayabilir.

 

Peki bu efsanenin doğru olmayan kısmı neresi?

Bu efsanenin doru olmayan kısmı şudur; Her eklenti sitenizi yavaşlatmaz. Çünkü her eklenti sitenize normalden daha fazla veri eklemez. Örneğin resim sıkıştırma eklentileri sadece sitenize bir resim eklerken yada resimleri sıkıştırma yaparken site hızınıza etki edebilir. Resimler sıkıştırılıp Ortam Kütüphanesi’ne eklendikten sonra bu eklentinin de işi bitmiş olur ve pasif haldedir. Bir diğer örnek sosyal paylaşım butonları ile ilgili eklentilerine verelim. Sosyal paylaşım butonları eklentileri çalışmaları için javascript kaynak ve kodlarına sahip olmaları gerekmektedir. Bu paylaşım işlemleri Javascript’i gerekli kılar. Dolayısı ile bu tür eklenti kullandığınızda siteniz ön ucuna yani görüntülenen kısmına çeşitli stil ve JavaScript kodları eklediği için sitenizin hızına kesinlikle etkisi olacaktır.

 

Peki sonuç ne?

Sonuç şu; eklenti kullanmaktan korkmayın yada kullandığınız her eklentinin sitenizi yavaşlattığı fikrini boş verin. Kullandığınız bir eklentinin sitenizi yavaşlatıp, yavaşlatmadığını öğrenmek için o eklentinin sitenize yeni neler eklediğini yada ne gibi kaynaklara ihtiyaç duyduğunu araştırarak yada incelerek görebilirsiniz.

 

Bir yorum bırakın.