Çalışan Gazeteciler Günü – 10 Ocak

Çalışan gazeteciler günü, sadece Türkiye’de resmi olarak kabul edilen kendisini gazetecilik mesleğine adamış insanları mutlu etmek ve şereflendirmek adına kutlanan özel bir gündür.

10 Ocak 1961 Çalışan Gazeteciler Günü - Basın Gazetesi

Çalışan Gazeteciler İsmi Nereden Geliyor?

Çalışan Gazeteciler isminin biraz garip bir hikayesi var aslında. 4 Ocakta kabul edilen ve 10 Ocak 1961 yılında “212 sayılı yasa” olarak bilenen bir yasa yayınlandı resmi gazetede, bu yasaya göre gazetecilere bir takım sosyal ve yasal haklar verildi ve mesleki olarak güvenceye alındılar. Daha doğrusu lafta öyleydi. Her neyse, bu yasanın ardından “Dokuz Patron Olayı” olarak bilinen bir olay patlak verdi. Resmi gazetede yayınlanan ve gazetecilere bir takım haklar veren yasa neticesinde İstanbul’da basımı yapılan 9 farklı gazetenin (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 10 Ocak gününden itibaren bu yasayı protesto etmek amacı ile patronları tarafından basımları durduruldu. Tabi ki gazetecilerde, daha doğrusu kendini bu işe adamış gazeteciler de kendi gazetelerini çıkartma kararı aldılar. Bu gazeteye de “Basın Gazetesi” adı verildi. Büyük ve zorlu çabalar sonucunda patronlarının üç gün boyunca gazete çıkarmamasına karşılık, İstanbul Gazeteciler Sendikası liderliğinde toplanan gönüllü ve kendini bu mesleğe adamış gazeteciler tarafından çalışma ve çabalar ile “Çalışan Gazeteciler Basın Gazetesi” üç gün boyunca basıldı ve yayınlandı.

Sonuç olarak bu günün adı “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kaldı ve tarihe geçti. Ayrıca 1971 yılında ülke yönetimine olan askeri darbeden sonra bu günün adı “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirilmiştir.

 

Kaynak: http://web.archive.org/

Merhaba ben Cihan EKEN   Uzun yıllardır bilgisayar ve internet ile ilgileniyorum. Esasen mesleğim Elektrik Teknisyeniyim fakat hem keyif aldığım için hem hobi amaçlı web siteleri ve bunların gelişimi ile ilgileniyorum.   Wordpress özellikle ilgi alanıma giren bir sistem, bu nedenle sık sık Wordpress hakkında faydalı paylaşımlar yapıyorum. Bunun haricinde web sitelerinin SEO ve özellikle de Site İçi SEO gelişimlerini araştırmakta ve bu gelişimleri takip etmekteyim.   1993 ANKARA doğumluyum. Şuan da Fransa da yaşamaktayım. Merak edip okuduğunuz için teşekkürler. :)

Bir Cevap Yazın