Cihan Eken Blog

BETA – Bu site henüz yapım aşamasındadır.

Blogger Özel Alan Adlarına SSL(HTTPS)

Blogger alt yapılı bloglar da bilindiği gibi özel alan adları kullanan bloglar için SSL yani Https bağlantısı kullanılamıyordu. Bu nedenle özel alan adı kullanan bloglar SSL sertifikasını desteklemiyordu.

Bu gün bazı Blogger sitelerin yönetim panelinde bu özelliğin açılması ile artık SSL sertifikasını Blogger sitelerde kullanabiliyoruz. Tabi halen çalışmaların devam ettiği düşünülüyor çünkü bu özellik tüm Blogger sitelerde henüz açılmış değil. Fakat Https özelliği açılmış olan Blogger bloglar için bu SSL özelliğini sitelerinde nasıl aktif edebileceklerini göstereceğiz.

Güncelleme: Yönetim panellerinde bu özellik açılmayan kişiler aşağıdaki bağlantıdan girerek aktif edebilirler.

draft.blogger.com

Bunun için Blogger Yönetim Paneline giriyoruz ve Ayarlar sekmesinden Temel ayarlar sayfasını açıyoruz. Burada sayfanın biraz altında göreceğiniz HTTPS Kullanılabilirliği ve HTTPS Yönlendirmesi alanlarını Evet şeklinde değiştiriyoruz ve ayarları Kaydet butonu yardımı ile kaydediyoruz.

BLOGGER HTTPS

Yukarıda ki görselde göreceğiniz üzere gerekli alanları Evet şeklinde değiştirdikten sonra artık Blogger alt yapısı kullanan özel alan adında ki sitemizde https bağlantı şeklini aktif hale getirmiş oluyoruz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu hakkında öneri, soru ve her türlü geri dönüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.

HTTPS Özelliğini Aktif Ettikten Sonra Yapılması Gerekenler

Blogunuz da HTTPS özelliğini aktif ettikten sonra sitenizin şablonuna göre bir kaç değişiklik yapmanız gerekecektir. SSL Sertifikası bulunan ve HTTPS bağlantısı kullanan web sayfalarında HTTP bağlantılar bulunmaması gerekir, bulunması durumunda sayfalarınız “Güvensiz” olarak gösterilecek ve Google aramalarında “Güvensiz Sayfa” olarak işaretlenecektir.

Böyle bir durum yaşamamak için HTTPS bağlantısı kullanan siteleriniz de kesinlikle HTTP linkler bulunmamalıdır, var olanlar ise değiştirilmelidir. Bu değişikliği nasıl yapacağınız konusuna aşağıda basit bir şekilde değinmek istiyorum.

Web sayfalarınızdaki HTTP linkleri kaldırmak yada değiştirmek için Blogger Yönetim Paneline gidiyoruz, buradan Tema sekmesine tıklıyoruz ve karşımıza gelen sayfada HTML’yi Düzenle butonuna tıklayacağız. Aşağıdaki görselde izleyeceğiniz yolu görebilirsiniz.

blogger html düzenle ssl https

Daha sonra açılan editör sayfasından tema kodlarımız arasında bulunan HTTP bağlantıları HTTPS olanlar ile değiştireceğiz. Bunun için editör sayfasının içerisinde her hangi bir alana tıkladıktan sonra klavyeniz de CTRL+F tuşlarına basarak Arama Çubuğunu açıyoruz ve içerisine HTTP yazarak arama yapıyoruz. Aramada karşımıza gelen HTTP bağlantılara S ekleyerek HTTPS şekline getiriyoruz. Tabi burada belirtmem gereken bir şey var. Eğer HTTP olarak temanız da bulunan bağlantılar HTTPS bağlantıyı desteklemiyorsa çalışmaya bilir ve hata verebilirler. Bu durumda alternatif bir yol bulmanız gerekmektedir. Duruma göre konunun altındaki yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz. Bu işlemleri sorunsuz bir şekilde halletti iseniz Temayı Kaydet butonuna tıklayarak temanız’ın son halini kullanmaya başlayabilirsiniz.

blogger-http-baglantilari-https-ye-cevirme

Blogger Özel Alan Adlarına Verilen SSL Sertifikası

Bu SSL Sertifikası hakkında biraz bilgi vermek isterim bilmeyen kullanıcılar için. Blogger’in vermiş olduğu SSL sertifika akla ilk geleceği üzere  Let’s Encrypt Authority X3 sertifikası yani zaten hali hazırda ücretsiz sunulun ve üç aylık yenileme zaman dilimleri ile kullanıla bilen bir sertifika.

Tabi bu SSL Sertifikasının ücretsiz oluşu sizi yanıltmasın, bu sertifika son derece güncel ve çağdaş bir alt yapı kullanıyor. Tüm tarayıcı ve cihazlarda desteklenen SHA-2 dediğimiz SHA256 yani 256 bit şifreleme destekliyor.

Bir yorum bırakın.