Blogger Blogu Kendi Alan Adınıza Bağlama/Yönlendirme

Blogger Alan Adı Bağlama / Domain Yönlendirme

Bu blog yazımda sizlere blogger yada blogspot sitelerinizi nasıl kendi alan adlarınıza bağlayacağınızı ve www sorununu nasıl çözeceğinizi anlatacağım. www sorunu diyorum çünkü bir çok kişi alan adını bağladıktan sonra web sitesine domainin başına www koymadan girmediği yönünde şikayet ediyor ve bir çok foruma bu durumun çözümü için konu açıyor. Lafı daha fazla uzatmadan konuya giriş yapayım isterseniz.

Bu anlatımda sizlere bizzat gösterebilmek için blogger üzerinden örnek amaçlı demo bir blog açtım ve freenom üzerinden de demo bir domain aldım, bu domaini de Yandex’e yönlendirdim. Böylelikle hem Blogger üzerinde kendi alan adımızla kullanacağımız bir sitemiz olacak hemde Yandex’in Mail servisini kullanabileceğiz.

Blogger Yönetim Paneli Domain Ayarları

Blogger yönetim panelini açıyoruz ve Ayarlar sayfanızı ve buradan da Temel ayarlar sekmesini açıyoruz. Daha sonra + Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın bağlantısına tıklıyoruz. Aşağıdaki görselde gösterildiği gibi adımları takip ediniz.

Blogger Domain Yönlendirme

 

Yukarıdaki üç adımı tamamladıktan sonra karşınıza kendinize ait alan adını girebileceğiniz bir alan gelecektir. Bu alana başına www koyarak kendinize ait alan adını giriyorsunuz. Aşağıdaki görselden bakabilirsiniz.

 

Blogger Domain Yönlendirme

 

Yukarıdaki işlemden sonra Kaydet butonuna tıkladığımızda ekrana iki satırda alan adımızı yönlendireceğimiz parametreler gelecektir. Bu parametreleri kullanarak alan adımızın DNS yönetim paneline giderek gerekli yönlendirmeleri yapacağız. Aşağıdaki görselde verilen parametreleri görebilirsiniz.

 

Blogger Domain Yönlendirme

 

Şimdi alan adı DNS yönetim paneline geçiyoruz, bu anlatım Yandex DNS için yapılmış olsa da hemen hemen her serviste alan adı DNS yönetimi benzer şekildedir böylelikle buradaki anlatımlara bakarak diğer servislerde de aynı işlemi uygulayarak alan adınızı blogunuza bağlayabilirsiniz.

DNS yönetim panelimizde CNAME eklememiz gerekiyor, bunun için Host yada Ad kısmına www ekliyoruz, tür olarak CNAME seçiyoruz, değer olarak ta ghs.google.com giriyoruz ve kaydımızı ekliyoruz. Tekrar ikinci parametreleri girmek için aynı işlemi tekrar ediyoruz burada tek fark size özel olan parametreleri girmenizdir. Aşağıdaki görseli inceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

Blogger Domain Yönlendirme

 

Yukarıdaki işlemi tamamladıktan sonra şimdi ise A kaydı yönlendirmelerimize geçiyoruz.  Aşağıda listelediğim adreslere dört adet A kaydı ekleyeceğiz ve Host yada Ad olarak @ işaretini kullanacağız, değer olarak ise aşağıdaki IP adreslerini gireceğiz.

  • 216.239.32.21
  • 216.239.34.21
  • 216.239.36.21
  • 216.239.38.21

Sonuçta aşağıdaki gibi dört adet A kaydımız ve iki adet de CNAME kaydımız olacak.

 

Blogger Domain Yönlendirme

 

Daha sonra tekrar Blogger yönetim paneline Ayarlar ve Temel sekmesine gidiyoruz burada alan adımızın yanındaki düzenle bağlantısına tıklıyor ve fullindir.ml öğesini www.fullindir.ml öğersine yönlendir. yazısının önündeki tiki işaretli hale getiriyoruz ve Kaydet butonuna tıklıyoruz. Aşağıdaki görsellerde daha anlaşılır görebilirsiniz.

Blogger Domain Yönlendirme

Blogger Domain Yönlendirme

 

Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirdiğiniz de artık Blogger blogunuzun kendinize ait bir alan adı oluyor ve bu alan adına hem  www.fullindir.ml şeklinde hemde fullindir.ml şeklinde girile biliyor.

 

Umarım faydalı bir konu olmuştur. Başarılar.

Merhaba ben Cihan EKEN   Uzun yıllardır bilgisayar ve internet ile ilgileniyorum. Esasen mesleğim Elektrik Teknisyeniyim fakat hem keyif aldığım için hem hobi amaçlı web siteleri ve bunların gelişimi ile ilgileniyorum.   Wordpress özellikle ilgi alanıma giren bir sistem, bu nedenle sık sık Wordpress hakkında faydalı paylaşımlar yapıyorum. Bunun haricinde web sitelerinin SEO ve özellikle de Site İçi SEO gelişimlerini araştırmakta ve bu gelişimleri takip etmekteyim.   1993 ANKARA doğumluyum. Şuan da Fransa da yaşamaktayım. Merak edip okuduğunuz için teşekkürler. :)

Bir Cevap Yazın