Alexa Düşürme Savaşları

Bir web sitesine sahip olmayanlar bilmezler belki, büyük ihtimal fakat web site sahibi olan webmaster arkadaşlar Alexa’nın ne olduğunu çok iyi biliyorlar. İnternet’in arka sokaklarında büyük çaplı şekilde Alexa düşürme savaşları yaşanıyor. Esasen biraz önce söylediğim cümlede “…Alexa’nın ne olduğunu çok iyi biliyorlar” lafı bir muziplik, çünkü bir çok webmaster arkadaşımız Alexa’nın ne olduğunu aslında bilmiyorlar. Bildiklerini sanıyorlar ve bildiklerini sandıkları bir şey için amaçsızca savaş veriyorlar. Peki nedir bu Alexa çok biliyorsan anlat bakalım dediğinizi duyuyor gibiyim. Ben bu konuda her şeyi bildiğimi iddia etmiyorum, bildiğim kadarını anlatacağım sizlere ve sanıyorum ki bu anlatımda kafanızdaki sorunların büyük bir kısmına çözüm olacaktır. Neden mi? Çünkü Alexa’yı kökten bitiriyorum.  😆

 

Kim Lan Bu Alexa?

Arkadaşlar en basit şekli ile anlatmaya çalışırsam. Alexa; kendi araç çubuğu (toolbar) eklentisini kullanan kişilerden veri toplayan ve bu veriler ile de “Alexa Sıralaması” yapan bir ticari firmadır. Eski zamanlarda Alexa ücretsiz bir servisti ve kayıt olan her kullanıcıya bir izleme kodu verirdi web sitelerine eklemeleri için fakat artık bu kod emekli oldu yani artık kod falan işe yaramıyor, vermiyor da zaten artık her kafasına esende kayıt olamıyor çünkü kayırlar ücretli hale getirildi ve izleme kodları da sadece ücretli üyelere veriliyor.

Peki Alexa bu verileri nereden topluyor da sıralama yapıyor kafasına göre?

Nereden Geliyor Bu Değirmen’in Suyu?

Sıralama aslında kafasına göre değil. Bir sitenin o günkü sıralaması son 3 aylık istatistiklerine göre yapılır. Bu istatistikler Alexa’nın kendi bünyesinde bulunan bir sistemden alınıyor bu sistemin verileri ise çeşitli tarayıcı eklentilerinden toplanıyor. Alexa’nın anlaşmalı olduğu yada veri toplaması yaptığı tarayıcı eklentilerini kullanan kişilerin oluşturduğu bir veri havuzu mevcut bu havuza milyonlarca veri akışı var açıklana na göre 25.000 tarayıcı eklentisi var Alexa için veri toplayan. Yani işin özü sitenizi kullanan kişilerde veri toplanan uygulamalardan biri yoksa o kişilerin Alexa sıralamanıza hiç bir etkisi yoook.

Umarım az çok kafanızda bir şeyler şekillenmeye başlamıştır. Daha açık bir örnek vereyim sizlere.

Örneğin Dünya’da bilgisayar kullanan 10 milyon kişi var diyelim, bu 10 milyon kişiden 3 milyonu Alexa’nın veri toplama eklentilerinde her hangi birini kullanıyor. Geriye kalan 7 milyon kişi ise hiç bir eklenti kullanmıyor. O halde sizin sitenizin sırasını, istatistiklerini eklenti kullanan 3 milyon kişi belirliyor demektir. Yani geriye kalan 7 milyon kişinin hepside sizin sitenizi ziyaret etse dahi, veri toplanamadığı için sitenize hiç bir fayda sağlamıyor.

Demek İstediğim Şu;

Burada dikkat çekmek istediğim esas konu şu; Bir çok İnternet kullanıcısı eklenti kullanmıyor, bu varsayımı şuradan çıkartıyorum. Bir zamanlar bir semt bilgisayar tamircisinde çalıştım ve bu zamanlarda halkın aslında bir çok şeye ne kadar da uzak olduğunu gördüm. Bir çok kişi eklenti kullanmayı bırakın eklentinin ne olduğundan dahi bir haber yaşıyorlar. Onuda geçtik artık İnternet kullanıcılarının neredeyse yarısı mobil olarak sörf yapıyor İnternet de, fakat mobil tarayıcılarda eklenti desteği yok, olanlarında Alexa ile alakası olduğunu hiç sanmıyorum.

Yazımın sonuç kısmına doğru giderken kısaca bağlamaya çalışacağım fakat kısalacak bir konu değil maalesef. Nitekim bir çok webmaster arkadaşımız Alexa sıralamasını düşürmek için oldukça gayret ve boş çaba harcıyor hatta kimileri ücret ödeyerek bu işi yapan kişilere baş vuruyor. Bu konuda üzülüyorum çünkü bize ve Web sitemize hiç bir faydası ve katkısı olmayan bir işin savaşını veriyorlar. Bir sıralama derdinde iseniz bu Arama Motoru sıralaması olsun, örneğin benim için Google, Yandex, Bing ve Duckduckgo dışında hiç bir sıralamanın önemi yok. İnsanlar bunları kullanıyorlar, bunlar aracılığı ile arıyorlar, insanların hayatının bir parçası haline gelmiş durumda arama motorları. Kim neden, ne yapsın Alexa’yı?

Sizlere bir webmaster arkadaşınız olarak tavsiyem Alexa için kendinizi bu kadar yormayın, kafaya takmayın şu Alexa’yı bu kadar.

Yazmış olduğum bu yazı hakkında söylemek istediklerin varsa yada cevap vermek istiyorsan hemen alt kısımdaki yorum bölümü kullanabilirsin.

Bul hitler, kalın sağlıcakla. SEO’nuz rast gelsin.  🙂

İncelemek isterseniz:

How are Alexa’s traffic rankings determined?

The Toolbar Creator has been retired

 

Merhaba ben Cihan EKEN
 
Uzun yıllardır bilgisayar ve internet ile ilgileniyorum. Esasen mesleğim Elektrik Teknisyeniyim fakat hem keyif aldığım için hem hobi amaçlı web siteleri ve bunların gelişimi ile ilgileniyorum.
 
Wordpress özellikle ilgi alanıma giren bir sistem, bu nedenle sık sık Wordpress hakkında faydalı paylaşımlar yapıyorum. Bunun haricinde web sitelerinin SEO ve özellikle de Site İçi SEO gelişimlerini araştırmakta ve bu gelişimleri takip etmekteyim.
 
1993 ANKARA doğumluyum. Şuan da Fransa da yaşamaktayım. Merak edip okuduğunuz için teşekkürler. :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dış Bağlantılarım